HISTORIE PLEMENE

Plemeno Oxford Down vzniklo kolem roku 1830 zkřížením beranů plemene Cotswold a bahnic plemen Hampshire Down a Southdown .
V následujících padesáti letech se plemeno ustálilo a protože většina stád byla soustředěna okolo města Witney, které se nachází v hrabství Oxfordshire, přijalo plemeno jméno Oxford Down. Toto plemeno dosáhlo všeobecného úspěchu díky produkci vynikajícího masa a vlny a čistokrevné ovce byly v této době rozšířené po celé Británii a Irsku. Velký počet těchto ovcí byl exportován do Spojených států, Kanady, Německa, Dánska, Ruska a Argentiny. Organizace chovatelů plemene Oxford Down byla v Anglii založena v roce 1889 a v tento rok byla vydána i první "Kniha stád" kde byly zaznamenány rodokmeny.
Vynikající pověst Oxford Down vzrůstala a v první polovině 20. století to byl nejpopulárnější vyšlechtěný základ pro produkci jehněčího a skopového masa. Více než 1000 beranů bylo každoročně vystavováno k prodeji v Kelso ve Skotsku, zatímco v Anglii tradiční prodej probíhal na Veletrhu beranů v Oxfordu.
Plemeno bohužel ztratilo na oblibě mezi léty 1955 a 1970. Stalo se obětí módy, která začala dávat přednost menším plemenům. Malá skupinka oddaných chovatelů, převážně v Midlands, Yorkshire, Northumberland, Borders, Aberdeenshire a Eire přesto udržovala svá stáda ovcí po celou dobu 70. let a zažila znovuvzkříšení v 80. letech v podobě požadavku na šlechtění tohoto plemene. Popularita a zájem o plemeno stoupal na základě schopností plemene plodit jak brzy vyzrálé ovce tak ovce velké, a s velkou hmotností, od kterých je produkce velmi kvalitního libového masa. V dnešní době toto plemeno pokračuje v plnění speciální role jako finálního základu pro masné křížení a přibližně 70 registrovaných stád je evidováno v "Knize stád" s počtem 1600 čistokrevných chovných ovcí. Plemeno bylo opět hojně exportováno a populaci Oxford Down můžete najít také v USA, Kanadě, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Holandsku a na Novém Zélandě.

Obchod
Oxfordský beran je doporučen pro následující systém:
-brzký odbyt jatečných jehňat. Vyšší váha a velké přírůstky zajistí, že jehňata budou připravena v době kdy obchod dosáhne vrcholu. Typicky 18-22 kg (trupy) ve 12-16 týdnech.
-venkovní porody jehňat na farmách na vysočině. Odolné, vytrvalé Oxfordské ovce rodí jehňata s dobrou kožešinou a s vyšší porodní váhou, což minimalizuje ztráty.
-křížení beranů Oxford Down s vysokohorskými ovcemi přidá jehňatům na váze a velikosti.
-podzimní prodej jehňat s vysokou hmotností. Oxfordská křížená jehňata mají schopnost vyrůst do velké váhy bez nadměrného množství tuku. Typicky 22-25 kg trup v 9 měsících.
-velký objem obchodu ročních zvířat. Čisté Oxfordské ovce, nebo kříženci s oxfordskými ovcemi jsou obzvlášť vhodné pro domácí obchod díky velikosti a kvalitě čistého masa, které dovolí přípravu velkých kýt s velkou výtěžností masa.
Oxfordské jehněčí se vyznačuje skvělou chutí a kulinářskou kvalitou, a to je předpokladem pro úspěšné obchodování.

Výhody chovu plemene, užitkovost
Křížení beranů skoro s každým plemenem ovcí nebo křížencem oxfordského plemene zvyšuje užitkovost chovu. Jehňata s křížení berany Oxford Down můžou být připraveni k porážce o tři týdny dříve než ostatní jehňata jiných beranů. Oxfordští kříženci mají potenciál vyrůst do velké hmotnosti bez nadbytku tuku. Dobrá vlněná pokrývka při porodu dodává jehňatům vysokou míru odolnosti k chladnu a vlhku. Oxford je do značné míry odolný nemocem. Charakteristická vlněná kadeř dodává další odolnost proti větru. Kvalita a kvantita vlny zajišťuje, že kůže má nejlepší dosažitelnou cenu. Kříženci tohoto plemene s vysokou růstovou schopností a možnosti výkrmu do vysokých hmotností při udržení kvality libového masa jehňat, dávají chovatelům velké možnosti při komerčním využití.

Převzato: Oficiální stránky "Oxford Down Wheel Breeders´Association" Anglie
Volný překlad.