Ketóza u ovcí

30.01.2022

Sezóna bahnění už pomalu ťuká na dveře, u některých už dokonce začala. Proto neuškodí zopakovat si několik zásad v péči o vysokobřezí matku a novorozené jehně.

Ke konci březosti se u ovcí, zejména u vícečetných březostí výrazně zvyšují energetické nároky. Rozpínající se děloha zabírá velký prostor a do bachoru se nevejde tolik potravy, kolik by ovce potřebovala. Zvířata, která nemají v tomto období adekvátní krmnou dávku spadají do negativní energetické bilance, následkem čehož se rozvíjí metabolické onemocnění ketóza. Postižená zvířata odmítají potravu, negativní energetická bilance se prohlubuje a v extrémním případě může dojít i k úhynu. Jde o stav, který je třeba neprodleně řešit.

Dalším kritickým obdobím je samozřejmě porod. Problémy mohou nastat zejména u starých zvířat, která nejsou v ideální kondici a u prvorodiček. Při porodu mohou komplikace nastat, jak ze strany plodu (mrtvé jehně, nepravidelná poloha, více jěhňat, abnormálně velké jehně), tak ze strany matky (úzké porodní cesty, slabé porodní stahy).

V některých případech dokáže chovatel pomoci bahnici sám, jindy je třeba pomoc veterinárního lékaře. Během porodu je však třeba matku držet v co nejčistším prostředí. Pokud se bahnice po porodu nezvedá, nežere, nebo přetrvávají porodní stahy, odborná pomoc je opět na místě.

Vše se zdařilo, jehně se narodilo živé a snaží se stavit na nohy. Pro chovatele vždy platí, že do porodu by měl zasahovat co nejméně. Ovšem v tuto chvíli je třeba dohlédnout, jak se bahnice k mláděti chová. Okamžitě po porodu by ho měla začít čistit a do dvou hodin by se mělo napít mleziva. Chovatel by měl zkontrolovat stav vemene - zda není zatvrdlé, nehřeje, nebolí. Pokud je potřeba odstříknout strukové zátky.

Také nezapomínejte ošetřit pupeční pahýl (zkontrolovat zda nekrvácí, ošetřit desinfekcí - ideálně smočit v roztoku jódu). Jehně se rodí zcela bez imunitního systému a pupeční pahýl je něco jako otevřená rána, kterou mohou vstoupit patogeny do těla. Pokud se tak stane, hrozí zánět pupku, abscesy na játrech, infekce kloubů i mozkových plen. Proto nepodceňovat.

Nakonec si dovolím reklamu skvělému výrobku - podat v den narození Probicol-L. Obsahuje řadu minerálů, vitamínů a probiotik, které narozenému jehněti usnadní start do života. Pokud se obeví průjmy, aplikaci opakuji dle potřeby.

Slovy klasika: "Ovce jsou po celý rok jen krásné bílé obláčky nahoře na kopcích. A pak přijde doba bahnění." (J. Herriot)

MVDr. Karolína Polejová 
https://kajapolejova.wixsite.com/mvdr-karolina