STANDARD PLEMENE

Charakteristika: Anglické masné, krátkovlné, tmavohlavé plemeno s polojemnou vlnou. Plemeno bylo uznáno v roce 1851, plemenná kniha se vede od roku 1889. Bahnice jsou dlouhověké s dobrými mateřskými vlastnostmi. Dá se využít asezónní říje (tři porody do dvou let). Většinou odchovávají dvojčata, ale ani 3čata nejsou výjimkou.

Porody mohou probíhat venku na pastvě nebo v zimním období ve stáji. Obrůst vlny jim zajišťuje dobrou tepelnou ochranu. Matky od druhého roku jsou dostatečně mléčné.
Jehňata oxfordů mají schopnost dosáhnout vysoké váhy bez přebytečného tuku. Obvykle dosahuje 22 až 25 kg jatečně upravených těl za 9 měsíců.Maso z oxforda má vynikající chuť i kvalitu, takže je ideální pro náročné spotřebitele. Plemeno je vhodné jak do mateřské, ale zejména otcovské pozice pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat

Berani jsou velcí, klidní až líní a pokud jim nevěnujete individuální přehnanou péči, netrkají. Používají se ke křížení se všemi plemeny pro zlepšení osvalení. Jehňata se rodí průměrně velké s malou hlavou.
Ovce se nejlépe pasou v oplůtcích a nemají tendence útěku. Používají se pro vypásáni sadů, jelikož neokusují kůru stromů. Mají dobrou přeměnu živin z krmiva na produkci hmotnostního přírůstku a mléka.
Obrůst vlny je dobře chrání před ostrým sluncem a muchničkami, které napadají hlavně okolí očí, uši a vemene. Stříhá se jednou ročně. Vlna se využívá pro výrobu vlněných přikrývek a dalších výrobků. Růst a vývin je ukončen ve věku 3let.
Oxford žije ve všech klimatických pásmech, až končí na poměrně chudých pastvinách. Je adaptabilnější než jiné masné plemeno. Jehnice lze zapouštět v 10-12 měsících věku při hmotnosti 50-55 kg. Živá hmotnost bahnic je 80-90 kg, beranů 110-120 kg.

Celkový vzhled:
 Berani i bahnice se vyznačují velkým tělesným rámcem, širokým hřbetem a prostorným hrudníkem. Hlava je přiměřeně dlouhá, široká, s rovným profilem, obě pohlaví bezrohá. Hlava je obrostlá vlnou. Tvář má jednotně tmavou barvu, mulec je černý, tmavé uši průměrné délky. Krk je silný, středně nasazený a odpovídající délky. Hrudník je hluboký a široký, hřbet dlouhý, široký a dobře zmasilý, záď dlouhá, poměrně rovná, končetiny silné, středně dlouhé, spěnky pevné, paznehty tmavě zbarvené. Vlna je bílá, pololesklá, zkadeřená, sortiment B-CD (25,1-35,0 mm). Kůže je jemná, růžová. Celé tělo je pokryto vlnou vyrovnané délky s dobrou kvalitu.

Hlava: široká (přes nos na šířku dlaně) bezrohá u obou pohlaví, porostlá vlnou. Obličej a uši tmavě až velmi tmavě hnědé, bílá skvrna na nose. Vlno-slepoty je třeba se vyvarovat. Vzhled - silný, odvážný, ale klidný. Uši středně velké směřují od hlavy, zadní část uši porostená vlnou. Mulec široký, upřednostňuje se černý. Správné utvářený a pravidelný skus.

Krk: středně nasazený, odpovídající délky, pevný, výrazně osvalený

Kohoutek: široký, rovný, plynule přecházející ve velmi dobře osvalený, dlouhý hřbet

Hruď: prostorná, hluboká, s dobře klenutými žebry

Břicho: prostorné široké, slabiny dostatečně hluboké

Záď: dostatečně dlouhá, poměrně rovná, široká a silná.

Končetiny: silné, rovné, středně dlouhé, přední i zadní nohy obrostlé tmavou vlnou (černá není žádoucí). Pevná spěnka. Široký, pravidelný postoj. Končetiny v pohybu nevybočuji. Kýta velmi dobře osvalená.

Vylučující vady:

 • Rohatost
 • podkus, předkus
 • vchlípené víčko,
 • dlouhý, tenký krk s kožními řasami na spodní části,
 • hřbet měkký, případně kapří a zaškrcený za kohoutkem,
 • nekorektní postoj
 • strmá nebo měkká spěnka,
 • uvolněný (rozevřený) pazneht,
 • atrofie varlat, kryptorchismus, deformace varlat, zánět předkožky, rozštěp šourku.
 • atypická barva, pigmentované skvrny ve vlně, resp. v rouně,
 • Přetučnělý, neharmonický

Cílem chovu je:

- selekce jehňat na velmi vysokou růstovou schopnost
- selekce bahnic na mléčnost, plodnost a mateřské vlastnosti
zdraví, snadnost porodů

Bahnice jsou velké relativně nenáročné na chov a obvykle se bahní bez pomoci. Toto plemeno je také známé pro jeho velmi dobré, tvrdé nohy, které potřebují minimální pozornost. Jehňata jsou otužilá s dobrým obrůstem vlny při narození, dobrou porodní hmotností a silným sacím reflexem.